Zajímavé tipy na výlety v Jihočeském kraji
JIHOČESKÝ KRAJ
Tentokrát pro vás připravila zajímavé tipy na výlety v Jihočeském kraji Radka Brabcová. Některé jsou trochu adrenalinové :-), takže zvažte své možnosti – budete je absolvovat na vlastní nebezpečí :-).
Mladá Vožice – hrad Šelmberk –Mladá Vožice
Tento výlet představuje památky a zajímavosti v blízkosti Mladé Vožice, což je malé městečko nedaleko Tábora, jehož historie sahá až do 14. století, do doby vlády Karla IV. Připomínek minulých časů najdeme ve městě a blízkém okolí celou řadu.
Cesta začíná na náměstí v Mladé Vožici, kde si můžeme prohlédnout budovu zámku, ale jen zvenku – je značně sešlý a nepřístupný. Obhlédneme i vedle stojící barokní kostel sv. Martina a najdeme trojici spolujdoucích turistických značek – zelenou, červenou a modrou, po nichž dojdeme až k počátku křížové cesty. Při prohlížení jednotlivých zastavení vyšlápneme kopec a zastavíme se před kostelem Nanebevzetí Panny Marie, jež stojí na troskách původního hradu.
Když si celý kostelík obejdeme, sejdeme po pěšině opět na trojici turistických značek, pokocháme se krásou okolích krajů z Vožického výhledu a pokračujeme po červené a modré až do místa, které je v mapě označeno jako Mladá Vožice – Blatnice.
Zde nás opustí modrá značka a my se stále držíme červené a dojdeme ke Stromořadí u Remízku, což je alej s krásnými, chráněnými stromy. Napít se můžeme ze studánky, kterou alej končí, a hned vzápětí navážeme na polní cestu, která nás dovede až pod Šelmberk. Mineme místní myslivnu, kolem níž v posledních letech vyrůstá vzdělávací centrum, které chce návštěvníkům přiblížit život ve středověkém městě a jeho řemeslných dílnách, a dojdeme až k samotné zřícenině.
Hrad Šelmberk tvoří vysoká věž, jež slouží i jako rozhledna (a někdy bývá přístupná), zbytky obvodových zdí a sklepy (do některých je možné vlézt). Prohlídkou hradu však cestu neskončíme, ale pokračujeme po naučné stezce směrem k Šelmberskému mlýnu, což je místo jak vystřižené z pohádky – malebný mlýn na hrázi krásného rybníčku. Naučné stezce zůstaneme věrní až k rozcestníku Šelmberk- dvůr, kde se napojíme na modrou značku, která nás provede podél toku říčky Blatnice, jejíž okolí je v těchto místech chráněno kvůli výskytu vzácných živočichů, až zpátky do Mladé Vožice.
Kdo by měl zájem o prodloužení trasy, tomu doporučuji navštívit novodobou zajímavost nacházející se v blízkosti Mladé Vožice – kamennou rozhlednu Kovářka, kterou v r. 2011 postavil v Moravči místní kovář. Rozhledna slouží zároveň jako malé kovářské muzeum. Do vesničky se lze dostat, pokud na rozcestí Šelmberk – dvůr odbočíte na modrou, ale směrem na Noskov, dále po modré až do Slup. Následně po polňačce do Moravče. Zpátky do Vožice pak po silnici.
Více info http://www.centrumselmberk.cz/cs/
Sudoměřice u Tábora – Smrkov – Pikov – Sudoměřice u Tábora
Díky tomuto výletu se zlepší vaší statistika ušlapaných kilometrů, pokocháte se přírodními krásami a výhledy a za pochmurného počasí si možná budete připadat jako v Midsomeru (a kdeže číhá vrah?). A to se určitě vyplatí.
Cestu začínáme na návsi v Sudoměřicích u Tábora. Odtud zamíříme na silnici, která směřuje do Borotína. Nejdeme však daleko. Hned na první odbočce uhneme doprava. Cca po dvě stě metrech se vesnická silnice změní na zpevněnou lesní cestu, jež vás povede kolem místního výletního místa, tzv. Obrázku, až téměř k osadě Šeborův Mlýn. Těsně před ní je křižovatka. Neomylně zvolíte pravou odbočku, která vás provede kolem chat a ještě před rybníkem odbočíte znovu doprava.
Pak doporučuji držet se mapy a lesních cest. Po nich dojdete lesem až do vesnice Sychrov. Tam vyberete cestu, jež míří k Boratkovskému rybníku, do Palouků a Smrkova. Odtud dojdete do Kamenné Lhoty a následně přes vrch Dehetník do Pikova. Výhled z této vesnice může být odměnou za celý výlet, protože je prostě úchvatný.
Ale vzhledem k tomu, že nepochybně budete mít ještě hodně sil 😊, doporučuji pokračovat lesní cestou do Kostelce, kde stojí kostel Narození Panny Marie (nejstarší kostel na Táborsku). Kromě toho, že je moc hezký, nabízí také další čarokrásné výhledy.
Teď už ale začínáte mířit nazpět – po silnici dojdete do Nového Kostelce. Najdete polní cestu, jež míří do osady Na Basantce, a pokračujete ještě kousek po lesních cestách, než narazíte na červenou turistickou značku. Ta vás dovede na romantickou zříceninu hradu Borotín. Odtud zamíříte po silnici, nebo lesní cestou zpět do Sudoměřic.
Z Bechyně do Bechyně aneb Marlboro cross river – adrenalinový pochod říčkou Smutná jen pro otrlé
Vězte, že se vydáváte na cestu plnou nástrah. Doporučuji vzít si pevné sandále a silné přátele. Ale stojí to za to.
Startujeme na náměstí v Bechyni. Odtud sejdeme k mostu přes říčku Smutná (Plechhamr). Hned za ním odbočíme na cestu, která vede pásem stromů podél Plzinského potoka a dojdeme až na kraj lesa. Po něm se vydáte směr Radětice. Cestou budete míjet Radětickou rozhlednu, tak na ni nezapomeňte vylézt. Kousek za ní se napojíte na zpevněnou cestu do Radětic.
Z nich se vydáte po silnici směr osada Na Prádle. Těsně před nebo těsně za osadou najděme vhodný vstup do říčky a následně půjdete v korytě říčky až do Bechyně. Hodně štěstí!
Pacova a Kladrubská hora
Nedaleko Chýnova poblíž Dolních Hořic se nachází tři chráněná území. Vzhledem k tomu, že leží nedaleko sebe a nejsou nějak rozsáhlá, lze je obejít v jednom dni všechny. Nejznámější z nich jsou Chýnovské jeskyně, což je asi 1400 metrů dlouhý jeskynní komplex, z něhož je v současnosti přístupných asi 260 metrů. Oproti svým kolegyním v Moravském krasu jsou Chýnovské jeskyně menší a nejsou to ani typické krápnikové jeskyně, ale jsou malebné a mají své kouzlo. Ceněné jsou ze zoologického hlediska, protože skýtají útočiště a zimoviště několika druhům netopýrů.
Pár metrů od vchodu do Chýnovských jeskyní se nachází Pacova hora. Název trochu klame, neboť v současnosti se tímto názvem označuje bývalý, dnes již uzavřený vápencový lom. Od konce 90. let 20. století je opuštěný a příroda si bere své území zpět. Skály porůstají stromy a křovinami, část dna je zalitá vodou. Lze tu nalézt řadu chráněných živočichů a rostlin.
Také Kladrubská hora, která se nachází asi jeden kilometr od Chýnovských jeskyní, je bývalým lomem. Dokud byl v provozu, vedla k němu železniční trať, jejíž zbytky, včetně dalších staveb lze přímo v Hoře nebo v jejím okolí najít. Další známky po těžbě však již nejsou na první pohled patrné. Většinu skal zakryl porost a místo vypadá velmi romanticky. A evidentně se líbí nejen lidem, ale i nejrůznějším živočichům a vápnomilným rostlinám. Pokud přijdete ve správný čas, můžete tu najít i vzácné orchideje.
Více info https://www.caves.cz/jeskyne/chynovska-jeskyne
Novohradské hory – Terčino údolí
Když jsem minulý rok měla jet do Novohradských hor, celý týden jsem přemlouvala počasí, aby se umoudřilo a přestalo pršet. Jsem vytrvalá, takže se mi to nakonec podařilo. V Nových Hradech už svítilo sluníčko a lákalo k procházce.
Tohle městečko má pamětihodností více, ale na zámku už jsem byla, a tak jsme vyrazili do Terčina údolí – viz úvodní foto (tam už jsem sice taky byla, ale vlastně jsem si z něj hrozně málo pamatovala). Hrabě Buquoy tohle území vlastnil a jeho žena Tereza v něm chtěla založit přírodní park, což on jí blahosklonně dovolil. A my mu za to dnes můžeme poděkovat, protože Terka se tu dost „vyřádila“, nechala tu vystavět nejrůznější stavby (např. lázně, Modrý dům), vybudovala i umělý vodopád. Do místních lesů zasadila cizokrajné dřeviny. Tvrzí Cuknštejn (původní středověkou tvrzí) udělala za údolím tečku. Měla vkus tahle Terka, takže dnes tohle místo vůbec nepůsobí vyumělkovaně, ale naopak úplně přirozeně a láká k procházce.
Více info třeba tady: https://www.trebonsko.cz/tereziino-tercino-udoli-nove-hrady
Židova strouha – od počátku toku potoka
Doporučuji vyjít od osady Židova Strouha (na silnici mezi Březnicí a Týnem). Pak už je snadné držet směr – jde se stále po stezce podél toku potoka. Zpočátku pochodujete kolem obyčejného potůčku. Ten ale postupně sílí a okolí se mění. Začínají se objevovat skály porostlé lesem a brzy si připadáte jako v pohádce (a můžu potvrdit, zázrak jsem tu opravdu zažila). Před ústím do Lužnice naleznete několik větších tůní, které lákají k vykoupání. Voda je v nich totiž úplně průzračná.
Více info třeba tady: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/zidova-strouha-romanticke-udoli-nedaleko-bechyne
Děkuji moc Radce Brabcové za prima tipy, text i fotky!
Romana
www.mamysrozumem.cz